УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ
3 КЛАС
«Школа добрих вчинків.
Мета: розширити знання дітей про життя
і творчість В. Сухомлинського; форму-
вати
оцінні судження щодо ознак добра і зла; збагачувати словник учнів;
формувати читацький інтерес; виховувати
в учнів доброту, чуйність,
милосердя; осуд проявів жорстокості, байдужості, заздрості, недобро-
зичливості.
Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського,
виставка книг письменника,
таблиця почуттів.
Епіграф до уроку
«Важко бути людиною…»
В. О. Сухомлинський
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ
КЛАСУ
Наш урок – це
урок творчості, натхнення, добра і радості.
Я очікую від вас плідної праці. Сподіваюся, ви будете
активними, дружними, будете читати, фантазувати, творчо працювати.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ
ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Епіграфом сьогоднішнього уроку є слова відомого педагога
і письменника В. О. Сухомлинського. Тому, як ви здогадались, урок буде
присвячений саме цій людині.
1. Робота з виставкою книг
- Які збірки творів В.
Сухомлинського ви опрацьовували, готуючись до сьогоднішнього уроку?
- Які оповідання вам найбільше
сподобались?. Чому?
Крім творів для дітей, педагог написав багато книг для
дорослих, батьків і вчителів. Зверніть увагу на виставку.
2. Повідомлення про життя і творчість В. О.
Сухолмлинського.
«Зустріч з автором»
-
Уявіть таку ситуацію: на урок потрапили люди, які до цього часу нічого не
чули про Василя Олександровича.
-
- Щоб ви могли розповісти про дитячі роки і життя письменника?
Щоб розповідь
була цікавою, послідовною, в допомозі стануть опорні слова.
(Зверніть увагу на дошку)
28 вересня --- малювати --- бібліотека --- Павлиська
середня школа --- Полтавський педагогічний інститут --- директор школи --- 1500
--- с. Павлиш 1970.
3. Робота в групах
Готуючись до сьогоднішнього уроку ми поділились на три
групи.
1 група
Опрацьовували оповідання про бережне ставлення до птахів
і тварин.
-
Назвіть твори, які ви опрацювали.
-
Чому голуби прилетіли до Олега?
-
А як мали вчинити інші діти?
-
Що найбільше збентежило хлопця в оповіданні «Горіхи для білочки»?
-
Продовжіть речення: Наталочка не сказала нічого, а … (взяла кошеня й понесла додому).
«У тебе будуть діти, пам’ятай:
від того, як маленька дитина
ставиться
до птахів, квітів, дерев, залежить
її
ставлення до людей»
(«Серце віддаю дітям»).
2 група
Тема дружби, товаришування.
-
В якому оповіданні йдеться про нечесну дружбу?
-
Чому плакала Марійка?
-
У якому оповіданні йдеться про відвідування хворої дівчинки?
-
Хто її провідував? Як?
«Стань справжньою людиною.
Живи і працюй так, щоб люди
гордились тобою»
(«Листи до сина»).
3 група
Розмірковували над питанням: Для чого людині серце?
-
Чи може людина з кам’яним серцем любити, співчувати?
-
Яке серце було у хлопця?
-
Чому воно йому нічого не наказувало?
-
Для чого людині серце?
«Лише в добро і вищу правду віра,
Людину відрізня від мавпи і від
звіра…»
4. Розгадування кросворда
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Спробуйте
«оживити» словосполучення, що записані на дошці: добрі очі, добра посмішка,
добрий погляд, добре слово, добра душа, добрий день.
·
Погляньте одне на одного добрими очима.
·
Подаруйте один одному добру посмішку.
·
Скажіть одне одному добре слово.
·
Побажайте одне одному доброго дня.
5. Опрацювання твору «Усмішка» В. О.
Сухомлинського
- Хто головний герой твору?
- Як і чому змінювався настрій дівчинки?
- Знайдіть і прочитайте опис травневого ранку.
- Яким кольором ви б намалювали бабусю? Чому?
- У чому головна думка оповідання?
- Що автор схвалює, а що засуджує в оповіданні?
а) Гра «Розвідники».
- Знайдіть і прочитайте синоніми до слова іде, які автор
вжив у тексті.
- Знайдіть і доповніть порівняння словами з тексту.
* Біле, мов… (спіла пшениця), волосся.
* Срібна пісня жайворонка тремтіла, мов…(той струмок, що
ось-ось помре).
* Заясніли кульбаби, мов… (маленькі сонця).
Погляньте на
картини природи, на хвилину заплющіть очі і виберіть собі улюблену, уявіть себе
на місці дівчинки. Розплющіть очі і подаруйте усмішку один одному.
б) Робота з таблицею почуттів.
- Які почуття викликають у вас
герої оповідань В. Сухомлинського, їхні вчинки?
в) Літературна гра «Утвори і поясни
прислів’я).
У кого совісті нема,
стежка утоптана.
З поганої трави
добрих людей.
До доброї криниці
той і собі має.
Сам себе раз
не буде доброго сіна.
Світ не без
нема й сорому.
Хто людям добра бажає у рік
любить.
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
- Чому урок має назву «Школа добрих
вчинків»?
- Чого вчать твори В. О. Сухомлинського?
У кожної
людини є Ангел- охоронець, який охороняє від біди. Якщо людина робить добрі
справи, Ангел – радіє, а злі – плаче, тужить, втрачає свої сили.
Я бажаю вам, щоб ви робили тільки добро, щоб ваш
Ангел-охоронець радів і завжди приходив на допомогу у скрутні хвилини. Робіть
добро і пам’ятайте, що ми люди.
Немає коментарів:
Дописати коментар