середа, 15 лютого 2017 р.

Тарас Шевченко жити буде, поки на Землі житимуть люди.

Мета: удосконалювати вміння самостійно ознайомлюватися з твор-
           чістю письменника; уміння розглядати низку його книжок,
            усвідомлювати тематичну й жанрову спрямованість творів.
           Продовжити ознайомлення учнів з красою, неповторністю, ча-
            рівністю Шевченкового слова, значенням творчості Шевченка
           для українського народу. Показати, як шанують його пам'ять,
           викликати бажання глибше пізнати його творчість. Розвивати
           пам'ять, мислення, читацькі інтереси. Виховувати в учнів любов і
            шану до народного поета.

Матеріал до уроку: портрет Т. Г. Шевченка, виставка творів поета,
         «Кобзар», репродукції художніх творів поета, малюнки учнів,
          прислів’я про Т. Г. Шевченка, кросворди ,магнітофон, аудіо касета
          з піснями Т. Шевченка.
Тип уроку: урок – екскурс.





ХІД УРОКУ
1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.

2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Психологічне налаштування на урок.
-         Сьогодні у мене гарний настрій, думки. Я люблю себе, своїх рідних, друзів, свою землю, свою Україну. Вона – єдина, вона – найкраща.
Девіз уроку.
         « Учітеся, брати мої, думайте, читайте».
                                                                             Т.Г. Шевченко
3. Повідомлення теми уроку.
         Сьогоднішній урок -  ще одна спроба поновити і поповнити відомості про великого співця України. Нам стануть у пригоді:
а) ваші попередні знання;
б) повідомлення відомих «шевченкознавців»;
в) скарбничка знань;
г) торбинка запитань;
д) безсмертні Шевченкові вірші, твори та малюнки;
е) доповнення вчителя;
є) пісні на слова Тараса Григоровича, виконані учнями класу.

4. Актуалізація опорних знань.
Гра «ТАК – НІ».
Зачитую речення, а учні підносять відповідні сигнальні картки.
1.     Т. Г. Шевченко народився 10 березня 1814 року у с. Моринцях.
2.     Дитинство малого Тараса проходило у с. Кирилівка.
3.     Крім Тараса у сімї Шевченків було ще 8дітей.

(У сімї Шевченка було 6 дітей. Катерині – 19; Микиті – 12; Тарасу – 9; Ярині – 7; Марині – 4; Йосипу – 2).
4.     Батьки його були заможні люди.
5.     В 11 років Тарас став круглим сиротою.
6.     Найбільше Тарас хотів стати художником.
7.     Після смерті батьків Тарас пішов у художню школу.
8.     Помер Тарас Григорович Шевченко 10 березня 1861 року.
9.      Похований Т.Г. Шевченко у Петербурзі.

           Асоціативний кущ
Павутинку сплетемо,
Потрібні слова доберемо.
(Називайте слова, які ви собі уявляєте, коли говоримо про Т. Г. Шевченка.)
         (Поет, земляк, кобзар, сирота, художник, пастух, козачок, наймит, Моринці, Кирилівка, кріпак, Україна).

         Робота з виставкою художніх книг.
Учні розглядають книги, які письменники написали про Т. Г. Шевченка, а також його власні книги, збірки його творів.

          5. Сприймання нового матеріалу.

        Обговорення книг, прочитаних до уроку.
«Випадок» Леонід Большаков.
-         Як жилося Тарасові - сироті з мачухою?
-         Що трапилося одного разу?
(Зачитайте).
-         Як покарали Тараса?
-         Чи справедливо вчинили з Тарасом?
-         Хто співчував йому? (Знайдіть і зачитайте рядки).
-         Про яке заповітне бажання згадується в кінці оповідання?

«На Великдень на соломі» Т. Г. Шевченко.
Сирітство – особлива тема у творчості Шевченка.
-         Чому?
(Він сам був сиротою, добре знав сирітське життя. Тяжко жити в наймах. Ким він тільки не був: і пастухом, і нянькою, і воду носив школярам. Про своє життя він писав у вірші «Мені тринадцятий минало».Сьогодні ми прочитаємо ще один вірш про сирітське життя. «На Великдень на соломі».
(читання вірша).
     У цьому вірші всі діти щасливі – вони мають батьків і родичів. Всі хваляться обновами. І лише … (сирітка сидить без обнови).
- Яким було свято для сироти?
- Чого найбільше потребує сирота?
     (Доброти і ласки)

Прес-конференція шевченкознавців.
До роботи залучаємо відомих шевченкознавців.
-         Звідки походить прізвище Шевченко?
-         Що означає ім’я Тарас?
-         Якою за чисельністю була родина Шевченків?
(Прізвище Шевченко пов’язане з назвою професії швець. Шевцем був його прадід по батьковій лінії. Син шевця – Шевченко.
Ім’я Тарас прийшло до нас із грецької мови і означає бунтівливий, бунтівник.
У сучасному Шевченковому роді, який налічує вже близько тисячі нащадків є чимало людей, здібних до малювання, музики, літератури.)

Повідомлення вчителя.
         Любив Шевченко Україну, її природу. Багато віршів є у нього на цю тему.
Багато з них ми вже вивчили на пам'ять.

Робота з дитячими малюнками.
За малюнком спробуйте відгадати вірш Шевченка. Якщо знаєте вірш напам’ять, продекламуйте його.

У вас на партах вірш Шевченка «Тече вода з-під явора». Уважно прочитайте його і встановіть правильну послідовність рядків. Прочитайте вірш ланцюжком. (Див. додаток 1).
Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька,
Явір молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
- Якими якостями наділяє автор калину та явір?
(Якостями, притаманними людям: пишається, молодіє).

Хвилинка відпочинку.
Звучить легка музика.
         На мить заплющіть очі і куточок природи, про який тільки що читали, уявіть взимку. Спочатку явір, далі долину, кущ калини, річку, небо. Затамуйте подих.
-         Що постало у вашій уяві?
(Явір без листя, річка замерзла, пташки клюють ягоди калини, небо сірого кольору, долина вкрита снігом, дерева одягнуті в біле вбрання).

         Поезія Т. Г. Шевченка вражає простотою, мелодійністю, чарівністю. Слова привертали увагу композиторів М. Лисенка, Я. Степового, К. Стеценка.
Багато віршів Шевченка покладено на музику.
         Наші дівчата вивчили пісню, послухайте.
Звучить пісня «Садок вишневий коло хати».


Повідомлення вчителя.
Т. Г. Шевченко – великий художник.
         Навесні 1831 року разом з паном Шевченко потрапив до Петербурга, а згодом був відданий «в науку до майстра живописних справ Ширяєва.
         Там у Петербурзі він познайомився із земляком з України -  художником Іваном Сошенком, байкарем Гребінкою, поетом Жуковським. Посміхнулася доля Тарасові, коли йому виповнилося 24 роки. Благородні друзі викупили його з рабства.
 Ставши вільним, Тарас вступив до Академії мистецтв. За період навчання він одержав три срібні медалі за свої художні роботи.
         У 1845 році Шевченко закінчив Петербурзьку художню академію. Він малював портрети, картини та ілюстрував свої вірші.
         Погляньте, які картини  залишив нам у спадок Т. Г. Шевченко. Він створив 835 картин, 278 з них не знайдено.
         Перша картина «Сирітка – хлопець під тином ділиться з собакою»,та «Циганка – ворожка» нагороджені срібними медалями.
Перегляд слайдів: Шевченко-художник.

         Кінець 30-х років – початок літературної творчості поета. У1840 році у Петербурзі виходить перше видання «Кобзаря».
         Перебуваючи далеко від України, Шевченко дуже сумував за Батьківщиною. Мріяв повернутися на Україну, побачити рідних, вдихнути пахощі квітучого вишневого садка. І це бажання здійснилося. Після 14 років життя на чужині, у травні 1843 року, йому дозволили поїхати в Україну. Побував він і на Тернопільщині: в Почаєві, Вишнівці. Багато було в Шевченка зустрічей як з простими людьми, так із панами, що часто запрошували вже відомого поета, художника до своїх палаців. Пізніше на полотні появилися його картини про Почаївську Лавру.
         У 1845 році Т. Г. Шевченко завершує навчання в Академії мистецтв і приїжджає в Україну на постійну роботу.

Шевченко – борець за волю народу.
         У Шевченка є вірші, які закликають до боротьби, не коритися панам. Саме за них Шевченка було заарештовано. 10 років заслання підірвали здоров’я поета. Це були тяжкі дні в житті Шевченка. За ним був встановлений найсуворіший нагляд, але і за таких умов засланець малював і писав. Він хотів повернутися на Батьківщину, щоб писати, працювати, але його не пустили в Україну, заарештували і наказали виїхати до Петербурга.

Коротке життя прожив Т. Г. Шевченко. Всього лише 47 років. А яку велику спадщину залишив нам. Важке життя, заслання непоправної шкоди заподіяли його здоров’ю
9 березня 1861 року йому виповнилося 47 років. Звідусіль: з України, з Москви надходили вітальні листівки. Хто жив недалеко – прийшли його провідати і побачили Тараса Григоровича в страшенних муках. А на другий день, 10 березня він помер.
Труну з його тілом для прощання встановили в Академії мистецтв. Виголошували промови, несли квіти. Поховали його на Смоленському кладовищі в Петербурзі. Але не це заповідав великий поет.
Робота з «Кобзарем».
Знайдіть у «Кобзарі» вірш «Заповіт» і прочитайте його.
«Як умру, то поховайте
Мене на могилі,
Серед степу широкого,
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий».
         Друзі Т. Г. Шевченка не могли не виконати його прохання. І тому у травні того самого року прах поета перевезли в Україну. Поховали його на Чернечій горі в м. Каневі біля Києва.
         Багатогранна поезія Т. Г. Шевченка. За один урок ми не зможемо розповісти все про нього, а тим більше про його творчість.

6. Підсумок уроку.

Робота в групах.
Розгадування кросвордів «Шевченко», «Кобзар», «Тарас». (Див. додаток 2).

Робота з прислів’ями.
         На партах у вас картки, на яких написані прислів’я. Щоб утворити прислів’я, потрібно правильно з’єднати
 ліву і праву частини речень. (Див. додаток 3).

*Тарасові слова – то правда жива.
*Ми Шевченка славить будем і ніколи не забудем.
*Шевченкове слово у віках не старіє.
*Шевченко Тарас – наче сонце для нас.
* Шевченкове перо панів по серцю шкребло.
* Хто Шевченка прочитав, той багатий серцем став.

Розповідь вчителя.
         Наш народ любить і поважає цього талановитого поета. Побудовано біля 500 пам’ятників, а його твори перекладені 52 мовами світу. Іменем Шевченка названі вулиці, кінотеатри, національний університет носить його ім’я, найвища державна премія імені Т. Г. Шевченка щорічно присвоюється в літературі та мистецтві.
         (Показ пам’ятників Т. Г. Шевченку в різних містах і селах, фотографій драмтеатру в м. Тернополі, національного університету в м. Києві).
        
         Минають роки, а слово Шевченка – вічне. Вивчайте його, міркуйте над його істиною, виконуйте його заповіти. Нехай вогник Кобзаря завжди горить у ваших серцях, посилаючи промені любові до природи, людини, рідного слова і палає гнівом до несправедливості. Тому пам’ятайте його слова: «Учітеся, брати мої, думайте, читайте».
Додаток 1                    
                               
Червона калина. ,
Яром на долину.
Тече вода з-під явора
Пишається над водою
Пишається калинонька,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
Явір молодіє.
          

       Додаток  2

Тарасові слова                                             і ніколи не забудем.
Ми Шевченка славить будем                     у віках не старіє.
Шевченкове слово                                       панів по серцю шкребло.
Шевченко Тарас                                          то правда жива.
Шевченкове перо                                        той багатий серцем став.
Хто Шевченка прочитав,                           наче сонце для нас.


Немає коментарів:

Дописати коментар