середа, 15 лютого 2017 р.

Леся Українка - гордість України

Мета уроку: розширити знання учнів  про життя і творчість Лесі Українки;
                     викликати інтерес до проблематики творів поетеси; вчити слу-
                     хати і милуватися художнім словом поезії, продовжувати фор-
                     мувати вміння дітей логічно, послідовно, граматично правильно
                    висловлювати свої думки, збагачувати мову дітей образними
                    висловами, виховувати у дітей любов до поезії Лесі Українки,
                    до рідної землі, дбайливе ставлення до рідної мови.

Обладнання ( ілюстративний матеріал):портрет Лесі Українки, напис, який
                     служитиме девізом уроку: «Я маю в серці те, що не вмирає…»,
                     фотодокументи, виставка книг поетеси.

Тип уроку: урок – взаємонавчання.






ХІД УРОКУ.

Ми сьогодні з вами
Поведемо мову
Про чудову жінку,
Всім людям відому.
Оце перед вами,
У квітах барвінку,
Наша поетеса –
Леся Українка.

Життя і творчість Лесі Українки у документах, фотографіях, ілюстраціях.
( Протягом уроку діти працюють в групах. Кожна група опрацьовувала певний етап біографії поетеси .Свої матеріали кожна група презентує біля дошки і озвучує їх).

         Гортаючи одну за одною сторінки усного журналу, сьогодні ми познайомимося з жінкою незвичайного життя і неперевершеної творчості.

1 сторінка
« Над Україною зійшла зоря і світить крізь віки».
         1871 року на вкраїнському небосхилі спалахнула нова яскрава зірка. 25 лютого на Волині в Новоград-Волинському в родині Косачів народилась дівчинка Лариса (Леся).
         Батько Лесі – Петро Антонович Косач – був людиною освіченою і передовою. Був юристом з селянських питань. За прихильність до селян Петра Антоновича не любили начальники і поміщики.
         Мати Лесі – Ольга Петрівна Косач – українська письменниця з псевдонімом Олена Пчілка. Вона палко кохалася в народному мистецтві: збирала вишивки, пісні, казки.
         У родині Косачів було шестеро дітей: Михайло, Леся, Ольга, Оксана, Микола, Ісидора. З братом Михайлом Леся дружила найбільше, він на півтора року був старший за неї. Разом з ним вони бавилися і розважалися, читали і училися.
         Леся Українка жодного дня не сиділа за шкільною партою, не відповідала біля дошки, не бігала з ровесниками гучними коридорами. Її вчителями були мати та батько. У школі не вчили зовсім української мови, а батьки вважали, що діти повинні навчатися рідною мовою.
         Грамоти навчилася Леся дуже рано. Коли їй було 4 роки, вона вже читала, а через рік вже самостійно писала коротенькі листи до бабусі. У 6 років Леся майстерно вишивала. Любила читати, малювати, грати на фортепіано, допомагати по господарству, бавитися з молодшими, співати, мережити.
2 сторінка  
« Перші проби пера».
         Дівчинку вражала бідність селян, селянських дітей, з якими вона дружила. Вони були неписьменні. Це дивувало Лесю і вона вчила їх грамоти.
Дівчинка була доброю дитиною. Їй хотілося захистити зайченя від вовка, квітку від негоди, подружку від хвороби, людину від зла. Несправедливість, неправда, обурювали дівчину. Коли їй було 9 років, несподівано для неї у Петербурзі заарештували тьотю Елю. Тяжко Леся пережила цю звістку. Саме тоді і написала свій перший вірш «Надія», який і присвятила своїй тьоті.

-         Послухайте цей вірш.
«Надія»
Ні долі, ні волі у мене нема,
Зосталася тільки надія одна.
Надія вернутись ще раз на Вкраїну,
Поглянути ще раз на рідну країну,
Поглянути ще раз на синій Дніпро
Там жити чи вмерти – мені все одно.
Поглянути ще раз на степ, могилки,
Востаннє згадати палкії гадки.
Ні долі, ні волі у мене нема,
Зосталася тільки надія одна.
        Дуже любила Леся бувати на ярмарках, спостерігати народні свята і обряди. 1881 року, коли їй було 10 років, у Луцьку Леся пішла на річку Стир подивитися, як святять воду. Дівчинка так захопилася, що не відчула, Як замочила ноги в крижаній воді. З того часу вона хворіла невиліковною хворобою – туберкульозом кісток.
        Іноді цілий місяць доводилося лежати в гіпсі, а страшний біль пронизував все тіло Лесі, але дівчина терпіла і змушувала себе читати, писати і просто гратися. Ось як вона про це писала:
«Як дитиною, бувало,
Упаду собі на лихо,
Та хоч в серце біль доходив,
Я собі вставала тихо.

«Що болить?» - мене питали,
Але я не признавалась-
Я була малою горда,
Щоб не плакать, я сміялась.

         Коли Лесі було 13 років, у неї назбиралося вже кілька віршів, які опублікували в журналі «Дзвіночок» з красивим підписом – Леся Українка. Чому Українка? Та тому, що в сімї панували українські звичаї.
-         Послухайте вірш «Конвалія».
Росла в гаю конвалія
Під дубом високим,
Захищалась від негоди
Під віттям широким.
Та недовго навтішалась
Конвалія біла, –
І їй рука чоловіча
Віку вкоротила.
Ой, понесли конвалію
У високу залу,
Понесла її з собою
Панночка до балу…».

         Що інтенсивніше наступала хвороба, то непоборнішим ставав дух, незламнішою була воля й жадоба до життя. У 19 років вона пише вірш «Без надії таки сподіваюсь…».
Ні, я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Жити хочу! Геть думи сумні!»
     Леся знала, що життя її буде тяжким і , можливо, досить коротким. Тому поставила перед собою мету: йти тільки вперед.
  
3 сторінка
«У дитячому крузі».
    Із другої половини 80-х років  родина Косачів проживає у Києві. Там вони познайомились із  родиною Старицького, Лисенка, товаришувала Леся з Ольгою Кобилянською.
    Інтереси Лесі Українки були різноманітними: поезія, драматургія, проза, історія, фольклор. У цей час Леся почала вивчати німецьку, французьку, грецьку і латинську мови. Пізніше вивчила англійську, італійську, польську, болгарську та іспанську. На той час Леся була одним із кращих перекладачів.
    Із 1884-1891р. поетеса написала збірку віршів для дітей «У дитячому крузі».
-         Послухайте ці вірші.(Діти декламують вірші).
  
4Сторінка
«Сім струн».
        Протягом усього життя Леся співала. В неї є багато віршів, які перетворюються на спів. Тому і одну із збірок вона назвала «Сім струн». Друзі-композитори клали її вірші на музику.
-         Послухайте у виконанні Тані Гнатів «Колискову»,яку написала Леся Українка.
Місяць яснесенький
Промінь тихесенький
Кинув до нас.
Спи, мій малесенький!
Пізній-бо час.
Любо ти спатимеш,
Поки не знатимеш,
Що то печаль;
Хутко прийматимеш
лихо та жаль.
Сором хилитися,
Долі коритися:
Час твій прийде
З долею битися –
Сон пропаде…Місяць яснесенький
Промінь тихесенький
Кинув до нас…
Спи, мій малесенький.
Поки є час!

Дуже любила поетеса грати на фортепіано. Але через хворобу змушена була відказатися від гри. З тугою в серці вона пише свого вірша.
Мій давній друже.
Мушу з тобою.
Розстатися надовго…
Жаль мені!
З тобою звикла я
Ділитися журбою,
Сповідувать думки
Веселі і сумні.

Леся писала: «Мені часом здається, що з мене вийшов би далеко кращий музикант, ніж поет, та тільки біда, що натура втяла мені кепський жарт…».
         Лесине життя – це пісня, пісня весела і сумна, спокійна і тривожна, вічна і невмируща.
  
5 сторінка
Хотілося б так заридати, щоб зорі почули».
         Через хворобу Леся не могла жити лише в Києві. Постійно їздила на лікування в Крим, Одесу, на Полтавщину, Італію, Німеччину, а наприкінці життя – в Єгипет та на Кавказ. Але завжди тужила за рідним краєм, згадувала його, присвячувала вірші.
         У серпні 1907 року Лариса Петрівна одружилася з Климентином Васильовичем Квіткою. Це вчений-музикознавець. Збирав та вивчав народне музичне мистецтво. Він супроводжував дружину під час поїздок на лікування. Робив усе, щоб полегшити Лесине трудне життя.
         Здоров’я погіршувалось. В останні роки працювала з особливим напруженням, поспішала, хотіла встигнути якнайбільше сказати людям.
         У1911 році буквально за кілька днів написала драму «Лісова пісня», яку ви будете вивчати в старших класах. До останньої хвилини не залишала вона своєї єдиної зброї.

6 сторінка
«Леся Українка – гордість України».
         Померла Леся Українка в Грузії 1913 року. Тіло перевезли до Києва. Похована поетеса на Байковому кладовищі.
         Вона прожила всього 42 роки, які були мужньою боротьбою з важкою хворобою за кожен день життя.
         Ім’я Лесі Українки – то гордість України. Ми завжди пишаємось нею. Її творче життя – найкращий приклад для сучасних і майбутніх поколінь.
 В знак пошани у багатьох містах їй поставлено пам’ятники, створено музеї.

Бо такий  величний вогонь перестав горіти, такий високий і тонкий інтелект перестав жити, думати, працювати.

7 сторінка
«До Лесиного віночка ».
         Щиро любила Леся землю, природу України. Кожне деревце, квітку, травинку вважала молодшими братами і сестрами. Квіти милували око Лесі в радості і в горі. Вона плела з них вінки і прикрашала голову. Вінок має магічну силу. Захищає дівчину, знімає біль, береже волосся.

Вчитель. У мене в руках вінок. Вінок з улюблених Лесиних квітів.
У віночку цьому – квіти волошкові,
Нескореності й стійкості печать.
Хворобі злій ти не скорилась, Лесю,
Навчила всіх крізь сльози ти співать.
Ромашки – квіти миру і кохання
Ми не забули вплести теж сюди.
Мир і кохання – ради них жила ти,
Це те, до чого прагнула завжди.
Мак – символ печалі і туги. Ми сумуємо за тобою, Лесю.

Учениця 1. Я вплету до віночка барвінок. Це одна з найулюбленіших квіток українського народу. Любила цю квітку і Леся. Навіть вірш написала про нього.

Учениця 2. А я вплету у вінок конвалію. Це символ оновлення, вірності, ніжності, чарівності. Саме такою була Леся. Свій перший вірш назвала «Конвалія».

Учениця 3. Дика рожа – символ краси, гордості, недоторканості. Я його також вплету у Лесин вінок.

Учениця 4. А я вплету незабудки – квіти вірності і постійності. Ми не забудемо тебе, Лесю.
         
Ну от і закінчився наш урок. Таким важким і непростим був життєвий і творчий шлях Лесі Українки. Вона є однією з найяскравіших зірок у сузір’ї письменників.


Немає коментарів:

Дописати коментар