субота, 4 лютого 2017 р.

"Прислів'я – мудрість народу"

Урок позакласного читання
2 клас

ПРИСЛІВЯ – МУДРІСТЬ НАРОДУ




Мета. Ознайомити учнів з різновидом народної творчості – прислів’ями;
            формувати вміння висловлювати власну думку; розвивати зв’язне
            мовлення учнів, увагу до слова, збагачувати словниковий запас дітей,
            виховувати доброту, милосердя, вміння співчувати і співпрацювати.

Обладнання. Виставка літератури (твори малих жанрів усної народної твор-
            чості); набір таблиць «У світі мудрих прислів’їв», «Види усної народ-
            ної творчості»; кольорові смужки для об’єднання в групи; «Читацькі
            стежини»; текст «Мати-ворона» В. Калинчук; розмальовки; телевізор,
            кольорові олівці, макет телефона.

ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
 - Потріть  долоньки, розігрійте їх гарненько. Візьміться за руки, передайте своє тепло один одному. А тепер посміхніться і побажайте один одному успіхів.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота з таблицею «Види усної народної творчості»
  - Сьогодні у нас засідання у літературній світлиці. І присвячене воно усній народній творчості. Народна творчість – це те, що створив і зберіг народ протягом свого існування: прислів’я, приказки, загадки, скоромовки, казки. Інакше це все можна назвати фольклор. Виник він дуже давно. Люди тоді ще не вміли писати, тому усно передавали з уст в уста твори різних жанрів. Сьогодні ми будемо працювати над одним із цих видів.

ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Розповідь учителя
А що ми будемо робити?
І що ми будемо читати?
Ви зможете усі сказати
Але потрібно SMS надіслати.
(На партах у дітей макет мобільного телефона. Діти надсилають SMS на номер 59268341, відгадуючи таким чином вид усної народної творчості, над яким будемо працювати на уроці).
 - Так, прислів’я – це твори усної народної творчості. Вони складені не однією людиною і не одразу. Прислів’я відображають спостережливість і мудрість українського народу, погляди на життя.
Отже, прислів’я – це мудрість народу. Це і є тема нашого уроку.

2. Гра «Друкарка»
Розгорніть «Читацькі стежини» і надрукуйте тему нашого уроку.

3. Бесіда
З прислів’ями ми зустрічалися ще в 1 класі.
 - Назвіть декілька прислів’їв.
* Де багато пташок, там нема комашок.
*  Ранні пташки росу п’ють, а пізні – слізки ллють.
* Здоров’я за гроші не купиш.
* Де сила не візьме, там розум допоможе.
 - У яких підручниках ви зустрічали ці прислів’я?
(В Букварі, Основи здоров’я, Читанці).

4. Робота з виставкою книг
 - Зверніть увагу на книжкову виставку.
 - Згадайте, як ви готувались до сьогоднішнього заняття?
 - Назвіть збірки, з якими ви працювали.
 - Які теми вони охоплюють?
 - Чи вдалося знайти те, на що сподівались?
 - Чому в збірках не має автора?
 - То що ж таке прислів’я?
(Це короткі закінчені вислови повчального змісту, які застерігають від помилок, неправильної поведінки, дають якусь пораду).

5. Бесіда
         Важливою рисою, яку хотіли виховати українці є доброта.
-         Що таке доброта? У чому вона виявляється?
(Добра людина ніколи не буде байдужою до чужого горя, добра людина допоможе стареньким, не залишить голодного без куска хліба, допоможе немічній пташині чи тваринці, не буде сміятися з чужого горя).
-         Чи варто бути добрим, чуйним, співчутливим до чужого горя?
(Так. Бо за добро добром платять. Якщо ти робиш добро, то і тобі колись віддячать тим же).
-         Чи можете ви себе назвати людиною доброю? Чому? Наведіть приклад свого доброго вчинку.
-         Давайте перевіримо, чи добре ви знаєте прислів’я на цю тему.

6. Метод «Розв’язування вузлів»
(Закінчити прислів’я).
·        Хто людям добра бажає, … той і сам має.
·        За добро… добром платять.
·        Добро прикрашає  … людину.
·        Доброму всюди … добре.
·        Доброго чоловіка … і чуже горе тривожить.
·        Доброго тримайся, …поганого цурайся.


7. Робота з малюнком
 - Кого ви бачите на малюнку?
 - Чому сумний дятел?
 - Що робить білочка?
 - Як ви думаєте, чому радіють білченята і сонечко?
 - Як дятел зможе віддячити родині білки?
 - Яке з прислів’їв найбільше підходить до цієї картини? Чому?

Фізкультхвилинка
(Під музичний супровід діти виконують пісню «Що посієш, те й пожнеш»)
Сію, сію я слова
З добрих – лиха не бува,
Добрі зійдуть лиш добром,
Наче квіти під вікном.
А хто сіє злі рядки,
В того зійдуть будяки.
Всі колючі, нахабнючі,
Ще й на всіх у світі злючі.
Зрозуміли ви? Авжеж.
Що посієш – те й пожнеш.
                                                                       М. Гриценко 

8. Опрацювання тексту «Мати-ворона» В. Калинчук
а) Читання тексту вчителем.

б) Самостійне дочитування тексту дітьми.
 - Назвіть головних героїв твору.

в) Аналіз змісту твору.
 - Кого бабуся знайшла на вулиці?
 - Що бабуся зробила із вороною?
 - Що бабуся побачила вранці?
 - Що зробила бабуся, коли у ворони загоїлося крило?
 - Чому ворона почала кричати на вулиці?
 - Як вчинила бабуся далі?
 - Де залишилась ворона жити?

  г) Вибіркове читання.
 - Знайдіть рядки, в яких говориться, де сиділа ворона?
 - Прочитайте, куди бабуся поклала ворону?
 - Знайдіть речення, що є окличними. Прочитайте.
 - Я починаю читати речення, а ви продовжуєте.
(За кілька днів крило у ворони загоїлося).
-         Прочитайте останнє речення. А чому ворона залишилася жити в бабусі?
-          Чи схвалюєте ви вчинок бабусі?
-         Чого він навчає?
-         Як віддячила ворона?

Із запропонованих прислів’їв прочитайте те, яке найбільше підходить до змісту оповідання.
·        Моя хата скраю, нічого не знаю.
·        На сонці тепло, а коло матері добре.
·        Зо добро добром платять.


9. Робота в групах
(Об’єднання в групи шляхом  складання розрізаних смужок з прислів’ями).
* Праця чоловіка годує, … а лінь марнує.
(Працьовитість – одна із найголовніших рис українського народу).

* Мудрим ніхто не вродився,  … а навчився.
(Наш народ з давніх – давен шанує прагнення до знань).

а) Вправа «Сортувальники»
(Із запропонованих прислів’їв вибрати ті, які підходять до даної теми).

б) Робота з демонстраційним матеріалом.
(Зачитування прислів’їв, знаходження того, яке найбільше підходить до малюнка).

10. Робота в парах. Робота з розмальовкою
 - Розмалюйте Бабу Ягу.
а) Гра «Бюро добрих послуг».
 - Маємо можливість спостерігати, як ваші добрі справи перетворять Бабу Ягу  на красиву Тітоньку Ягусеньку.
(На екрані  телевізора показ серії картинок «Вони чекають на вашу допомогу»).

б) Читання прислів’я,  записаного у кругло грамі.
(Добро прикрашає людину).

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
 - Чи сподобався вам урок?
 - Що найцікавіше було на уроці?
 - Що видалося найскладнішим?

 - Як використаєте знання сьогоднішнього уроку?

Немає коментарів:

Дописати коментар